Kisszótár


Magyar Magyar Angol Angol
Achenbach... ----

Magyar Magyar Német Német
Achenbach... ----

Címszavak véletlenül



Címszó:
Tartalom:

Achenbach

1. András, német tájképfestő,szül. Kasselben 1815 szept. 29. A düsseldorfi akadémián tett tanulmányainkívül, hosszú és ismételt utazásai alatt, melyeket úgy Európa északi részein,mint a déli országokban tett, elsőrendű tájképfestővé fejlődött. Jelentősége atájképek realisztikus és mégis hangulatos fölfogásában rejlik, úgy hogy műveinem a természet eszményítését, hanem rendkivüli valósággal festett jellemzésétmutatják. Főleg az északi zord tájakat, a zajló tengert, a norvég fjordok sötéterdeit, a hollandi tengerpartot kedveli, mig olaszországi tájképei kevésbésikerültek. Főmüvei: A Hardangerfjord Bergennél (1843, Düsseldorf); a Praesidentgőzös elmerülése (1842, Karlsruhe); őszi reggel a pontiumi mocsarak közt (1846,müncheni pinakotheka); Ostende; Scheveningen; hollandi kikötő (Berlin);ostendei halvásár; Nissingen; az alsó Rajna áradása. A. jelenleg a düsseldorfiakadémia tanára.

2. A. Osvald, azelőbbinek öccse, tájképfestő, sz. Düsseldorfban 1827 febr. 2. Általában bátyjairányát követi, de inkább a déli tájak ábrázolásához vonzódik. Kevesebbreálitással, de élénkebb színhatással és vonzóbban festett főművei: a Villad"Este Tivoli mellett; Torre del Greco a Vezuv lábánál; holdvilágos éj anápolyi parton; piac Amalfiban (Berlin, nemzeti képtár); Santa Lucia; aColosseum; az Angyalvár.

3. A. Henrik. abrandenburgi tartomány elnöke, a jelenlegi német császárnak, II. Vilmosnak volttanára (az állami közigazgatás tanát adta elő 1885). Ismeretes az«Achenbach-féle javaslat», mely által A. és a kormány a poseni német elemeterősbíteni kivánta és melyet a porosz országgyűlés 1886-ban el is fogadott.III. Frigyes császár nemesi rangra emelte (1888). Az evangelikustartomány-zsinaton A. Stöcker ellen, ki a protestáns püspöki méltóságfelállítását sűrgette, hathatósan kikelt. A zsinat mindazonáltal elfogadtaStöcker indítványát (1891).

Forrás: Pallas Nagylexikon



Maradjon online a Kislexikonnal Mobilon és Tableten is