Kisszótár


Magyar Magyar Angol Angol
Anyaméh... ----

Magyar Magyar Német Német
anyaméh Gebärmutter...
anyaméh Schoß (r)

Címszavak véletlenül



Címszó:
Tartalom:

Anyaméh

V. méhkirályné a méhcsaládban az egyedül kifejlődött nőstény; alakja valamennyi méh között a legszebb. Teste nyúlánk, mintegy 20 mm. hosszú, lábai hosszúak s a többi méhnél világosabbak, potroha szép sárga színű s szárnyai azt csak részben födik. Kosárkája és kefécskéje nincsen; fulánkja a dolgozóétól abban különbözik, hogy görbe; fulánkját ritkán, rendesen csak vetélytársával (más anyaméhekkel) szemben használja. Egy méhcsaládban rendesen csak egy A. van s csupán ideiglenesen lehet kettő v. több; olyankor, ha a rajzani akaró család rossz idő miatt ki nem vonulhatott s a rajzási zsibongásban egy vagy esetleg két fiatal királyné észrevétlenül kibújt; az így kibújt fiatal királynékat a család régi anyja vagy a dolgozók elölik. A. nászának vagy nászrepülésének nevezik az anyaméh párosodását valamely hereméhvel (himméh); a nászrepülést kibúvása után rendesen már a 3-ik napon megteszi az A.., ha szép az időjárás. Többnyire 11 és 3 óra között hagyja el lakát, amely alkalommal őt egy csapat here követi, melyek közül fent a levegőben egyikkel párosodik; párosodás alkalmával a párosodó here elhal, himvesszője beszakad az A. hüvelyébe; az elhalt here összefüggésben marad az anyával, mitől ez vagy lábai segélyével szabadítja meg magát vagy rágóival a here testét az összefüggés helyén elharapja.

Az A. egész életében csupán egyszer párosodik, a párosodás alkalmával hüvelyébe lövelt ondó egy külön tartóba, az ondózacskóba kerül, ahol évekig megtartja frisseségét. Ha az anyaméh késő ősszel párosodott, akkor csak a következő tavasszal kezdi meg a peterakást, míg ha korábban, akkor mindjárt hozzáfog. Nagy páros petefészkei sok csőből vannak alkotva, e csövecskékben fejlődnek a peték, melyek a petevezetékeken áthaladva egy közös csőbe kerülnek, amelybe az ondózacskó nyílik; a peték egy részére útközben az ondózacskóból ondót lövel az A. s az ilyen petékből dolgozók v. A.-ek keletkezhetnek, a peték másik részére nem lövel ondót, ezekből herék lesznek, tehát az utóbbiak termékenyítés nélkül szűznemzés által keletkeznek.

Az A. a nászrepülés után a kaptárt többé el nem hagyja, csupán az esetben, ha rajjal kivonul; a kaptárban a mézet maga eszi ki a sejtekből s ezenkivül a dolgozók őt méz- és virágporból készült anyaggal, a méhtejjel táplálják. Az anyaméh rendesen három-négy esztendeig, ritkábban öt-hat esztendeig is elél; petéző képessége oly nagy, hogy a melegebb nyári napok alatt 1500-2000 petét rak naponta; a petézést tavasszal kezdi meg s ősszel hagyja abba. -

A. orvosi szempontból, l. Méh.

Forrás: Pallas Nagylexikon

Kapcsolódás



Maradjon online a Kislexikonnal Mobilon és Tableten is