Aranybánya
Az arany már a legrégibb őskorban ismeretes volt. Az ókor
leggazdagabb aranytermelő országai: India, Egyiptom, Abisszinia, Etiópia és
Arábia voltak; Afrikában már az ókorban sok aranyat termeltek; a Nílus felső
vidékén már 1600-ban Kr. e. voltak aranybányák. Európában régente Spanyolország
termelt legtöbb aranyat. A középkor leggazdagabb aranytermelő országa
Csehország és Németország volt. Európa most már nem tartozik az aranyban dús
világrészek közé, mert aranytelepei, a Kárpát vidékének kivételével, már
teljesen ki vannak aknázva. Az aranybányászat történetében korszakot képez
Amerika fölfedezése: e korszakban pedig kiválik 1848-ban a kaliforniai telepek
fölfedezése, valamint később az ausztráliai telepeké. Úgy a régibb; mint az
újabb korban az aranytermelés legnagyobb részét eleinte torlatok szolgáltatták,
s csak ezek kimerülésével terjedt a tulajdonképeni aranybányászat. Átvitt,
képes értelemben az A. olyan jövedelmi forrás, mely szokatlanul gazdag s szinte
kimeríthetetlennek látszik. A magyarországi A.-kat l. Arany.
Forrás: Pallas Nagylexikon
Maradjon online a Kislexikonnal Mobilon és Tableten is
|