Kisszótár


Magyar Magyar Angol Angol
Bastille... ----

Magyar Magyar Német Német
Bastille... ----

Címszavak véletlenül



Címszó:
Tartalom:

Bastille

(francia, eredetileg «bastide»). Tulajdonképeni érteimében egy magában álló, kimagasló bastyát jelentett, mely azonban egy várat vagy várost védelmező műveknek kiegészítő alkatrésze volt. A B. elnevezést később egész speciálisan a régi Párist védő körfalak St. Antoine kapujánál épült erődítményének megjelölésére használták. A St. Antoine kapuja már János király uralkodása alatt (1350-1364) két nagyobb bástyatoronnyal volt megerősítve. V. Károly e bástyákról egy, a környéket és a várost uraló nagyobb védő művet akart alkotni és e célból 1369. Hugues Aubriot-nak, a párisi prévotnak megparancsolta, hogy a már meglevő két toronyhoz még 6 másikat építsen, melyek egymással vastag kurtinákkal legyenek összeköttetésben. Az építkezést csak VI. Károly fejezte be 1383., és a B. ezen időtől fogva már nemcsak egy megerősített kapu volt, hanem valóságos vár és mint ilyen is használtatott úgy a külső, mint a belső ellenség ellen, de főleg mint politikai foglyok börtöne. (Már építője Aubriot mint fogoly ült benne eretnekség vádja alatt.) A B. falai nagyjában egy parallelogrammot alkottak.

A B. hosszusága 34 toise, szélessége 18 toise volt. 10 láb vastag falaiban börtönök voltak elhelyezve; ez utóbbiak az udvar alá is kiterjedtek, talaja szine alatt 19 lábnyi mélységben sötet nyirkos helyiségeket alkotva (cachots). Legtömöttebbek voltak a B. börtönei XIV. és XV. Lajos alatt, amikor nem is annyira gonosztevőket, hanem politikai foglyokat, gyanusított, önkényüleg, a Lettres de cachet»-k alapján letartóztatott egyéniségeket tartottak ott évekig, sőt sokszor élethossziglan, minden birói kihallgatás nélkül elfogta. A foglyok száma 10-20-tól egész 60-70-ig váltakozott, kiket legnagyobb részben az irók, zsurnaliszták, könyvkereskedők és könyvnyomtatók köréből, az inquizició szolgáltatott. Nemcsak személyek voltak a B.-ban elzárva, hanem az udvarnak és egyes hatalmasoknak nem tetsző műveik is, mint könyvek, kéziratok stb.

Ilyen elkobzott iratok halomszámra jöttek a B. lebontásánál napfényre. Nem volt tehát csoda, ha a nép a B.-ban az önkényuralom egyik hathatós támaszát és eszközét látta és mint ilyent, teljes szivéből gyülölte, csak az alkalmas pilianatot: várván, hogy szolgaságának jelét megsemmisítse. Azért is a Bastillenak a francia forradalom kitörésének első napjaiban esnie kellett. A népszerü Nenker miniszter elbocsátása miatt fölingerült tömeg 1789 jul. 14. a B. ellen nyomult, mely-nek őrsége akkor de Launay kormányzó alatt 80 hadastyánból és a svájci gárda 40 emberéből állott. Több órai lövöldözés után az ostromló tömeg,. miután már nagyobb veszteségeket szenvedett, a katonaság egy része által is segítve, rohamot. intézett a várfalak ellen. De Lannay ekkor szabad elvonulás föltétele alatt átadta a B.-t, de úgy ő maga mint többen a védők közül lemészároltattak és fejeik lándzsákra tüzve, körülhordoztattak. A börtönökben ekkor csak 7 foglyot találtak: 4 közönséges gonosztevőt; egy őrültet, egy Salage grófot, ki mert fiatal korában, hevességében. egy parasztot megölt, már 7 éve kihallgatás nélkül sínylődött a tömlöcben; egyet, ki különböző gyanusítások miatt 30 esztendeje volt fogva. A. foglyok kiszabadítása után a tömeg azonnal a B. lebontásánoz fogott és ágyuk dörgése, a nép örömrivalgása és különféle ünnepségek között lerombolta, úgy hogy kő kövön nem maradt. A B. helyen a mostani Bastille téren 1840. emelték. az u. n. juliusi szobrot melynek törzsére az ostromlásnál közreműködött 654 egyén neve van. vésve.

Forrás: Pallas Nagylexikon



Maradjon online a Kislexikonnal Mobilon és Tableten is