Kisszótár


Magyar Magyar Angol Angol
Betümutatós... ----

Magyar Magyar Német Német
Betümutatós... ----

Címszavak véletlenül



Címszó:
Tartalom:

Betümutatós távirógépek

Ezeknél a gépeknél egy mozgó és egy nyugvó alkatrésznek egymáshoz való relativ helyzetét használják fel a jelek képzésére. A két alkatrésznek ez a helyzete v. közvetlenül már egy bizonyos táviratozási jelnek tekinthető, v. a táviratozási jelnek csak egy alkotó elemét adván, több, egymásután bizonyos rendszer szerint elfoglalt helyzet ad egy távirozási jelet. Általában az előbbit fogadták el és azokat a helyzeteket, melyek jelek képzésére használtatnak fel, mindjárt az illető helyzetnek megfelelő táviratozási jel által képviselt betüvel jelölik meg. A B. két fő csoportba oszthatók aszerint, amint a táviratozásra telepáramot v. induktor-áramot használnak. Az első csoportba tartozók közül nevezetesebbek a Breguet, Froment és a Siemens-Halske, a második csoportba tartozók közül pedig a Siemens-Halske és Wheatstone által szerkesztettek.

I. csoport. Breguet gépénél úgy az adó, mint a vevő gépen van egy köralaku betütárcsa, melynek kerületére a ábéce betüi a szokott sorrendben vannak rányomtatva. Ezek fölött a tárcsák fölött a tárcsa középpontja körül forgatható mutatók vannak. A gép szerkezete olyan, hogy ha az adógépen a mutatót kézzel a betütárcsa felett mozgatják, minden egyes betü áthaladásakor a mutatóval együtt forgó és kerületén minden egyes betünek megfelelőleg dudorodással és mélyedéssel ellátott tárcsa valamint H és G kontakt emeltyü segélyével elektromos áram megy az L v. L" szorítóhoz kapcsolt vezetékbe, illetőleg az abban keringő áram meg-megszakad.

Ezek a szakgatott áramok, melyek az X szorítóhoz kapcsolt vezetéken jönnek a vevőgépbe, elektromágnes és akaszszerkezet segítségével a vevőgép mutatóját éppen annyi befüvel forgatják odább a betütárcsa felett, mint ahány betüvel az adógép mutatóját eltolták. Breguet gépének munkaképessége tíz 5 betüből álló szó percenkint. Froment gépe egészen olyan szerkezetü, mint a Breguet gépe, csakhogy az adógépnél a mutató forgatása, illetőleg az áramnak a vezetékbe való kibocsátása nem kézzel, hanem elmésen szerkesztett billentyük segítségével történik.

Siemens-Halske gépénél az árammegszakításokat elektromágnesek által mozgatott emeltyü végzi. A mutatónak a kivánt betüre való beállítása, mint a Froment gépénél, billentyükkel történik. Az, hogy az árammegszakításokat elektromágnesek végzik, lehetővé teszi, hogy az adógépet vevőgépnek is használják.

II. csoport. Siemens Halske gépénél a mutatót helyettesítő forgattyu az állandó mágnesek közé helyezett és I metszettel biró induktort hozza forgásba. Ha a forgattyut egy betüvel eltolják, az induktor egy teljes körülforgást végez, mely idő alatt két ellenkező irányu áram jut a vezetékbe. Ezek az áramok, épp úgy mint a többi betümutatós gépeknél, a vevőgép mutatójának eltolását okozzák. Vasutaknál, különösen pedig tűzjelző berendezéseknél legelterjedtebb az alkalmazása. Wheatstone gépénél az áramot úgy hozzák létre, hogy egy puha vasdarabot patkóalaku mágnes két végére erősített négy elektromágnes előtt forgatnak. A forgattyu által hajtott tengelyre surlódással van a betümutató felerősítve, mely utóbbi forgásában a betütárcsa körül elhelyezett billentyük által megakadályozható. A mutató beállításánál nem kell ügyelni az induktor forgattyujának forgatására. A mutató t. i. a kivánt állásban a billentyü lenyomása által biztosítva van s ha a forgattyut a kelleténél tovább is forgatják, minthogy ebben az esetben alkalmas szerkezet segítségével az elektromágnesek és a vezeték között az összeköttetés megszakad, áram nem juthat a vezetékbe s így a vevőgép mutatója sem mehet tovább. A vevőállomáson a beérkező áramok elektromágnesek által mozgatott elmés akaszszerkezet segítségével hozzák forgásba a mutatót. Angolországban helyi vezetekeken igen gyakran használják.

Forrás: Pallas Nagylexikon



Maradjon online a Kislexikonnal Mobilon és Tableten is