Kisszótár


Magyar Magyar Angol Angol
Bronsted-el... ----

Magyar Magyar Német Német
Bronsted-el... ----

Címszavak véletlenül



Címszó:
Tartalom:

Bronsted-elmélet

fizika

Johan Nicolaus Bronsted dán fizikokémikus 1923-ban kifejtett sav-bázis elmélete, amely a protontartalmú anyagok sav-bázis folyamatait írja le. Eszerint sav minden olyan anyag, (molekula v. ion), amely protont képes leadni, bázis pedig az, amelyik a protont felveszi. Így egyszerű sav-bázis rendszer a sósav és kloridion rendszer: HCI = CI-+H+
sav bázis
mert a sósavmolekula protont adhat le, ill. a kloridion protonfelvételre képes. A proton átlépéséhez egy másik egyszerű sav-bázis rendszer is szükséges, ez az oldószer, pl. a víz: Itt a sósav savként protont ad át a vízmolekuláknak mint bázisnak, az (1) és a (2) egyszerű sav-bázis rendszerek ilyen összekapcsolása az ún. kettős savbázis rendszer. Miközben valamely sav és bázis egymással reagál, mindig új sav és új bázis keletkezik. A Bronsted-elmélet újszerűsége, hogy kimondja: ionok is lehetnek savak és bázisok.
ily módon a két egyenlet alapján látható, hogy a HSO4- ion lehet sav és bázis is, amfoteria. A Bronsted-elmélet hangsúlyozza: minél nagyobb a sav protonleadási készsége,(minél erősebb a sav), annál gyengébb a belőle keletkező bázis, továbbá minél erősebb a bázis. annál gyengébb a belőle keletkező sav. Vízben a legerősebb sav a H30+ és a legerósebb bázis az OH- ion. A víz tehát olyan oldószer, amely a H30+ ionoknál erősebb savakat egyenlő erősségűvé teszi, hasonlóképpen az OH- ionoknál erősebb bázisok is a vízben kiegyenlítődnek. E két határ között a proton átadása és felvétele egyensúlyi reakciókhoz vezet. Az egyensúlyi állandó értéke egyúttal kifejezi a sav-, ill. a báziserősség mértékét. A víz disszociációja is lehet sav-bázis reakció:

Ekkor a H30+ és az OH- ionok koncentrációja megegyezik. Ezt a pontot tekintjük semlegesnek. Ha valamely anyagot oldunk vízben, ez az egyensúly tolódik el, valamelyik ion koncentrációja megváltozik. Vagyis azok az anyagok, amelyek a sav-bázis reakcióban az oldószerkation koncentrációját növelik: savak, amely anyagok pedig az oldószeranion koncentrációját növelik: bázisok.

Szerkesztette: Lapoda Multimédia

Kapcsolódás



Maradjon online a Kislexikonnal Mobilon és Tableten is