Kisszótár


Magyar Magyar Angol Angol
Csiszoló kö... ----

Magyar Magyar Német Német
Csiszoló kö... ----

Címszavak véletlenül



Címszó:
Tartalom:

Csiszoló kövek

A kőkor második szakaszában, melyet neolit v. csiszolt kőkor (l. Kőkor) név alatt ismer a tudomány, a kőszerszámokat, miután már nagyjában kiformálták, «kinagyították», csiszolásnak vetették alá; ez volt az utolsó művelet, amelynek segélyével nekik a kivánt végleges formát megadták. A csiszolás a C. segélyével történt, melyeknek eddig kétféle faját ismerjük a leletekből. Az egyik a mozgatható C.

Ezek soklapu kőhasábok, melyeknek lapjai a csiszsolástól homoru felületet nyervén, legjobban a piskótához hasonlítanak; rendesen kisebb méretüek és éppen azért használat közben szükség szerint mozgathatók voltak. A másik fajta nem mozgatható C. képezik .

Ezek rendesen nagy arányu kövek, melyeknek felső lapján egyrészt tojásdad teknőalaku mélyedések, másrészt ék-keresztmetszetet mutató hosszabb-rövidebb rovátkok v. hornyolatok vannak. Mind e mélyedések belső lapjai igen sima felületet mutatnak, ami a csiszolás alatti sokszoros dörzsölés következménye. A szerszámok élét a rovátkokban csiszolták, amit bizonyít az a körülmény, hogy sok ily kőszerszámnak az éle a legpontosabban beleillik egy-egy ily hornyolatba; oldallapjaikat pedig a teknőalaku nagy mélyedésekben. Ez utóbbi C. gyakrabban fordulnak elő s egy ugyanazon kövön sokszor mind a két fajta mélyedésekből több látható. Vannak olyanok is, melyeken csak a tojásdad teknőcskék, ismét mások, melyeken még kizárólag a rovátka vagy hornyolat-mélyedések találhatók. Legtöbbnyire mint szórványos leletek egyesével kerülnek napfényre, de nem ritka eset az sem, hogy mint egy nagyobb csizsolóműhely maradványai, csoportosan (t. i. több ugyanegy helyen) kerülnek elő és pedig sokszor egyéb kőhulladék társaságában, melyek világosan egy műhely maradványaihoz tartoznak. Rendesen homokkőből vannak e kövek, de van olyan is, mely jaszpissal kevert homokkőből, továbbá gránitból, sőt egy francia magángyüjtő birtokában állítólag egy obszidiánból való is van. C. előfordulnak Angol-, Francia-, Dánország és Svájc őskori telepeiben. Hazánkból is ismeretes egy-két töredék, különösen a kisebb, mozgatható fajtából.

Forrás: Pallas Nagylexikon



Maradjon online a Kislexikonnal Mobilon és Tableten is