Dobiecki
Sándor, mérnök, vasuti s hajózási főfelügyelő, D. József
lovag és földbirtokos fia, szül. Tordán Erdélyben 1848 nov. 19.; középiskolai
tanulmányait a kolozsvári ev. ref. kollegiumban 1866. végezte; 1866-7l-ben a
bécsi műegyetem hallgatója s (1867-69) a műegyetemi magyar kör elnöke volt;
mérnöki oklevelet Budapesten szerzett. 1870 jan. 1. tartalékos tisztnek
nevezték ki a 9. tábori tüzérezredhez. 1871. a vasutépítésnél, később a
kolozsi, benei és brassói nagyobb pályafentartói munkák vezetésénél nyert
alkalmazást, hol fokról-fokra a főmérnökségig emelkedett. 1886. I. osztályu
min. főmérnöknek nevezték ki a műszaki tanácshoz. Ennek föloszlatása után 1889.
a miniszterium vasuti s hajózási főfelügyelőségéhez helyezték át
főfelügyelőnek. 1893-ban államvasuti főfelügyelőként üzletvezetői helyettessé
nevezték ki Zágrábba. - Munkái: Uti emlékeink (Budapest 1884); Európai
Oroszország (Brassó 1886); Helyi-Érdekü Vasutaink, Alapítása, Építése és Üzlete
Bpest 1893. Megjelent a M. Mérnök- és Építész-Egylet Könyvkiadó Vállalatában;
(23 1/2 nyomtatott iv). E művével 1888. az egylet nagy
diját, az aranyérmet nyerte. - Kéziratban: Talaj- és töltéscsuszások különböző
fajai s a nagyobb mérnöki munkálatok, melyeket ezekkel szemben létesítettek.
(Az 1885. országos kiállítás alkalmából készült három kötetes munka, melynek
egy részét szerző a m. mérnök- és építész-egyletben olvasta fel.) 1889. a M.
Mérnök- és Építész-Egylet Közlönyét szerkesztette. - E Lexikon számára a vasut
körébe tartozó cikkeket irja. V. ö. Szinnyei: Magyar Irók.
Forrás: Pallas Nagylexikon
Maradjon online a Kislexikonnal Mobilon és Tableten is
|