Kisszótár


Magyar Magyar Angol Angol
Drake... ----

Magyar Magyar Német Német
Drake... ----

Címszavak véletlenül



Címszó:
Tartalom:

Drake

(ejtsd: drék), 1. Ferenc, angol hajós, szül. Tavystockban 1540., megh. Portobellonál 1596 jan. 28. Előbb egy parti hajón szolgált, azután 1565. Guineánál járt, majd a «Judit» hajó kapitánya lett és nagyon kitüntette magát Veracruz előtt, ahol az angol hajóhad vereséget szenvedett. A spanyolok kegyetlensége oly gyülölettel töltötte el, hogy egy csapat kalandorral 1570. Nyugat-Indiában folytatta a küzdelmet ellenük. 1572. két rábizott hajóval pusztította és sarcolta az ottani spanyol gyarmatokat. Az ott ejtett zsákmánnyal három nagy fregattot szerelt fel és Irlandban gróf Essex alatt szolgált. Angliába visszatérve, a királynét rábeszélte, hogy a spanyolokat a Csendes-oceánban támadják meg. 1577. nov. öt hajóval indult el Plymouthból, 1578 aug. 20-szept. 6. áthajózott a Magellán-szoroson. Onnan egy hajóval a part hosszában haladva, több spanyol hajót elfogott és Észak-Amerika nyugati partján a mostani Oregonig eljutott. Azután a Csendes-oceánon áthajózva nov. 4. Ternatehoz jutott. Celebesznél 1580 jan. 9. csaknem hajótörést szenvedett, azután Jávát és a Jóreménység-fokát érintve, három évi utazás után nov. 5. Plymouthba érkezett. A spanyol követ őt kalózkodással vádolta, de Erzsébet királyné a vádat visszautasította, D.-t lovaggá avatta és, miután a spanyolok ellen kitört a háboru, 25 hajóból álló hajóhadat bizott rája, amellyel D. 1585 nov. 16. váratlanul meglepte Santiagot a Zöldfoki-szigeteken. Azután Nyugat-Indiában elfoglalta Santo-Domingot, Cartagenát, elpusztította a kelet-floridai erődöket és 1586 jul. 26. dus zsákmánnyal tért vissza Plymouthba. 1587. 30 hajóval megrohanta Cadiz kikötőjét és elégette az armada egy részét. 1588. mint altengernagy résztvett a spanyol armada megsemmisítésében. 1589. ő vezette azt a hajóhadat, amelynek Don Antoniot kellett volna Portugália trónjára visszahelyezni; de a szárazföldi sereg vezetőjével való egyenetlensége miatt vállalata nem sikerült. Utóbb Nyugat-Indiában sem járt szerencsésen. Hawkinsszal 1595. 27 hajóval ment oda, sikertelenül ostromolta Puertoricot és Panamánál teljesen meghiusult a vállalata. Sokáig azt hitték, hogy ő hozta először a burgonyát Európába. Humboldt (Neuspanien 1814), Volz (Beiträge zur Kulturgeschichte) és mások kimutatták, hogy ez tévedés. Ő általa azonban ismeretesebbé lett, mint azelőtt volt. V ö. Barrow: Life of D. (Lond. 2. kiad. 1861); Corbett Jul., Sir F. D. (London 1891).

2. D. Frigyes, német szobrász, szül. Pyrmontban 1805., megh. Berlinben 1882. 1827. Rauch tanítványa volt, majd Olaszországban Thorwaldsen hatása alatt állott. Már első művei között is sok sikerült van, igy egy Madonna, a Haldokló harcos, egy domborumű Goethe V. római elégiájának egy motivuma nyomán, a Vincellérnő, Rauch, Goethe, Schinkel, Humboldt Sándor és Vilmos, Hufeland és Schiller kis szobrai. Első nagy műve Möser Justus osnabrücki nagy ércszobra (1836), 1844. a 8 régi porosz tartomány nagy szobrait készítette a berlini császári palota u. n. fehérterme számára, ezután III. Frigyes Vilmos király egy márványszobrát Stettinben és egy másikat a berlini állatkerben. Különösen szépek ez utóbbinak hengeralaku talapzatán levő domboru alakok, melyek a szabad természetben töltött élet örömeit dicsőitik. A berlini várhid szobrai közül D. egy harcost megkoszoruzó Viktóriát, a muzeum előcsarnoka számára Rauch márványszobrát, Jénának Oken természettudós meg Schulze udvari tanácsos nagy mellszobrait és Nagylelkü János Frigyes ércszobrát, Bretten számára Melanchton szobrát készítette. Ujabb mellszobrai közül kitünőek Bismarck, Moltke, Ranke ás Rauner mellszobrai. Az 1867. párisi világkiállításon I. Vilmos porosz király nagy érc-lovasszobrával (a rajnai hidon Kölnben) nagy arany érmet nyert. Berlinben az építészeti akadémia előtt áll Schinkel ércszobra, a berlini gyözelmi emléken pedig egy, több mint 8 m. magas aranyozott érc-Viktória D.-tól.

3. D. Samu Gardner, északamerikai iró, szül. Pittsfieldben, New-Hampshireben 1798 okt. 11., megh. Bostonban 1875. jun. 14. Ódon könyvkereskedése, melyet Bostonban 1828. alapított, az első volt az Egyesült-Allamokban. Művei közül megemlítendők: Biography and history of the Indians of North America (11 kiad., Boston 1852); Indian captivities, or life in the wigwam (1839); History of Boston (1856).

Forrás: Pallas Nagylexikon



Maradjon online a Kislexikonnal Mobilon és Tableten is