Fáncsi
Lajos, a budapesti nemzeti szinház egyik kiváló tagja s iró,
szül. Pécsett 1809., megh. 1854. Iskoláit szülővárosában s a bölcsészeti
tanfolyamot a pesti egyetemen végezte 1826. Már fiatal korában előszeretettel
csüggött a szinészeten, s ezen vágyát követve, lépett fel először (1828) Balla
társulatánál a Beleznay-palota kertjében fennállott szinházban, hol sikert is
aratott. Ezáltal felbátorítva, a szinészetet választotta pályájául s eleinte az
ország különböző városaiban a vándortársulatokkal működött, majd később
külföldre ment, hol különösen a német műintézeteket látogatta. A budapesti
nemzeti szinház megnyitása alkalmával annak tagjává lett s mint szinész
elsőrangu helyet foglalt el ez intézetnél nemsokára. Az igazgatás és kezelés
gondjait is megosztotta Bajzával, s ennek halála után egyedül ő vezette az
igazgatást, de azért szinészi kötelmeit sem mulasztotta el soha. F. nem csupán
szinész, hanem tudományosan képzett férfiu is volt, a nemzeti szinház
ellenségeivel bátran, nyilt homlokkal állott szemben, s nem egy vitában
sikerült neki a fiatal intézet érdekeit megóvni. Mint szinész, kiváltképen a
cselszövők, gyávák, fukarok, különcök vagy kislelküek élethü személyesítője
volt. Mint iró a magyar drámairodalmat több mű fordításával és átdolgozásával
gazdagította.
Forrás: Pallas Nagylexikon
Maradjon online a Kislexikonnal Mobilon és Tableten is
|