Filharmonia
(gör.) a. m. harmonia-kedvelő. A F.-i Társaság cimet
legelőször Olaszországban kezdték használni oly egyesüléssel szemben, mely a
magasabb zene művelését tüzte ki célul. Onnan minden más országba átszármazott
s manapság már alig van művelt nagy város, melyben hasonló társulatok ne
léteznének. A F.-i társulatok mindenütt legsikeresebb terjesztői a
zeneművészetnek. Állandó F.-i társulatok mellett vannak olyanok is, melyek
bizonyos városban alakulnak ugyan, de ahoz nem kötik magukat, hanem körutakat
tesznek. Ilyen minta F.-i társulat volt az, melyet több évvel ezelőtt Bülow
János szervezett Meiningenben s Meiningeni filharmoniai társulat cimen jóformán
egész Európát beutazta, mindenütt mintaszerüen mutatván be a régibb és ujabb
zeneirodalom kimagasló termékeit. A magyar fővárosban, Budapesten Erkel Ferenc
volt az első, ki az 50-es évek elején a nemzeti szinház zenekari tagjaiból
jeles műkedvelőkkel szövetkezve, ily jeles társulatot alapított, melynek sok
éven át ő volt vezénylő karnagya és éltető szelleme, s mely azóta mindinkább
fejlődve, erősbödve és szervezve, manapság is fennáll s Budapest legfőbb
zenészeti büszkeségét képezi. Jelenleg az országnak már több nevesebb városában
találhatók ily F.- i társulatok, nevezetesen: Temesvárt, Kolozsvárt,
Pozsonyban, Sopronban, Kassán, Pécsett s több más városban.
Forrás: Pallas Nagylexikon
Maradjon online a Kislexikonnal Mobilon és Tableten is
|