Kisszótár


Magyar Magyar Angol Angol
Foszforoszk... ----

Magyar Magyar Német Német
Foszforoszk... ----

Címszavak véletlenül



Címszó:
Tartalom:

Foszforoszkóp

Oly készülék, mellyel az igen gyengén világító testek foszforeszkálását is lehet észlelni. Mig a mesterséges világító kövek a fény behatása után még sokáig világítanak, addig a természetes világító testek világítása rendkivül rövid ideig tart és oly gyenge, hogy csak teljes sötétségben észlelhető.

E nehézség elhárítására szolgál Becquerel foszforoszkópja. Ez lényegében feketített sárgarézbádogból készült hengeres szelence, melynek előrészén, a köralaku lapon körcikk alaku kivágás van. Ugyanilyen kivágás van ezzel szemközt a szelence hátsó lapján.

A szelence belsejében két feketített, köralaku fémkorong van egy tengelyre erősítve, mely a fogantyu és fogaskerekek segélyével gyorsan forgatható. Mindegyik korongnak négy kivágása van, melyek a szelencén levőkkel teljesen megegyeznek (helyzetökre nézve is) és ugy vannak elhelyezve, hogy az egyik korong nyilásaival szemben a másiknak ki nem vágott részei vannak, tehát mintegy váltakozólag. A foszforeszkálásra nézve megvizsgálandó test kevés viasszal a keretbe erősíthető, mig ez utóbbi a szelence felső részén látható gomb helyén a szelencébe bocsátható, ahol a keret a nyilások irányában áll, anélkül hogy a két korongot forgásában akadályozná.

Maga a szelence a hátsó részén reácsavart csővel azon nyilás elé tehető, melyen át napsugarak hatolnak a sötétített szobába. Ha már most valamely test foszforeszkálása észlelendő, a két korongot gyors forgásba hozzák, miáltal a napfény a forgó korong egy-egy nyilásán át a keretben levő testre esik, de csak egy pillanatra, mert a következő pillanatban már ki nem vágott rész födi el a napfényt. A szelence első lapjának nyilásán át néző szem a feléje álló korong nyilásain keresztül csak akkor látja a keretben levő tárgyat, midőn a hátsó korongon már nem érheti a fény, tehát közvetlen a fény behatása után, amikor a foszforeszkálás még észrevehető. Ily módon Becquerel igen sok tárgyról kimutatta, hogy foszforeszkálnak, holott másként nem tüntek fel ilyenekül. A foszforoszkópban a mészpát narancsszinben, ólomtartalmu üveg zöldes szinben, uránüveg élénk zöld szinben, korund, zafir, rubin élénk vörös szinben fénylik.

Forrás: Pallas Nagylexikon



Maradjon online a Kislexikonnal Mobilon és Tableten is