Kisszótár


Magyar Magyar Angol Angol
György-tall... george

Magyar Magyar Német Német
György Georg

Címszavak véletlenül



Címszó:
Tartalom:

György

több nevezetesebb magyar ember neve:

1. Gy., kalocsai érsek volt 1050., midőn I. András XI. Leo pápához küldte, hogy III. Henrik császárral szemben közbenjárásra kérje s egyuttal értekezzék vele a Magyarország kereszténységét a magyar pogány vallás hiveinek részéről s az 1043-ban a keleti egyházzal történt szakadás miatt fenyegető veszedelmek ügyében. Jelen volt 1050 okt. 3. Besançonban, midőn a pápa ünnepiesen helyeztette el szt. István vértanu ereklyéit s besançoni székesegyházban. V. ö. Weiser Frigyes, a kalocsai gimnáziumi értesítőben, 1879-80.

2. Gy., herceg, 1050 táján Maróton. I. András királynak házasságon kivül született fia. A Drummond-család ezen Gy. (Yourick) hercegtől származtatta magát. Életének körülményei teljesen ismeretlenek. V. ö. Wertner, Árpádok. 136.

3. Gy., győri püspök 1111., mikor résztvett a dalmátországi egyházi zsinaton. Egy másik Gy. szintén győri püspök volt 1232.

4. Gy. mester, Simon fia, sóvári Sós-család őse, IV. László hadvezére volt 1277., midőn csatában elejtette a lázadó Loránd szepesi ispánt, egy másik ütközetben elfogta Gergő urat, Loránd halála után a lázadás fejét. 1278. részt vett az Ottokár ellen indított világtörténelmi jelentőségü hadjáratban is; a király 8000 magyar és kun lovassal őt küldte a Laa várát ostromló Ottokár hadállásának kikémlelésére. Harmadnap, aug. 19. Ottokár visszaverte ugyan ismételt támadásait, ezeknek azonban mégis megvolt az a hasznuk, hogy kicsalták erődített táborából a cseh királyt, ki azután aug. 25. Stillfried és Dürnkurt között Kun László és Habsburg Rudolf ellenében a döntő csatával együtt életét is elvesztette.

5. Gy., 1383-87. bosnyák püspök. Egyike legszerencsétlenebb főpapjainknak. 1385. Horváthy János zágrábi püspökkel együtt ő is Kis Károly királyhoz pártolt s annak ügyét egész lelkesedéssel karolta föl. Kis Károly halála után fiának, Lászlónak ügyét védte, de Garay Miklós Diakovárott ostrom alá vette és a várat elfoglalván, őt magát Boszniába üzte. Innen IX. Bonifác pápa udvarába ment, de a pápa nem birta őt kibékíteni Zsigmond királlyal. Zsigmond még azt sem engedte meg, hogy élte fentartása végett a zalavári apátságot kormányozhassa. 1403., midőn az apostoli szék Zsigmonddal szakított, megtette a pápa Györgyöt veszprémi püspöknek. De a Népolyi László javára indított fölkelés meghiusult és igy Gy. püspökségét meg nem kaphatta. Továbbra is a római kuriában éldegélt tehát, mint szegény ügyész (agens) egész 1416-ig, midőn nyoma vész. V. ö. hazai Okm. VII. 435; monum, Vaticana. S. I. T. III. IV.

Forrás: Pallas Nagylexikon



Maradjon online a Kislexikonnal Mobilon és Tableten is