Kisszótár


Magyar Magyar Angol Angol
Halifax... ----

Magyar Magyar Német Német
Halifax... ----

Címszavak véletlenül



Címszó:
Tartalom:

Halifax

angol peer-cim, melyet több család viselt. Az első, aki a H. peerséget kapta:

1. Halifax Savile György sir volt, angol államférfiu,szül. 1630., megh. 1695 elején. II. Károly 1660. peerré s H. viscounttá tette, mindamellett H. egyideig Shaftesburyhoz és az ellenzékhez csatlakozott. Amaz években keletkezett a két nagy angol párt: a whig és tory, de H. egyikhez sem csatlakozott, hanem a két párt között közvetítő «trimmer»-ek (ingadozók) feje lett. 1679-ben H. Károly a titkos tanácsba-hivta és gróffá tette. Hálából H. 1680 nov. 15. fényes beszédet mondott a felsőházban, amelylel a yorki herceg, Jakab ellen irányuló kirekesztési bill sorsát, az udvarra nézve kedvezőleg eldöntötte. Jutalmul a király főpecsétőrré, 1682. pedig marquisvá tette. Állását egyideig II. jakab alatt is megtartotta, de mivel Jakabnak alkotmányellenes politikáját egyben-másban nem helyeselte, 1685 okt. 21-én elbocsáttatott. Midőn azután az angol nemzet által Jakab ellen segélyül hivott Orániai Vilmos 1688. angol földön kikötött, H. egyike volt azon biztosoknak, kik Jakab és Vilmos között kibékülést létrehozni akartak, de Jakab szökése aután H. is III. Vilmoshoz csatlakozott s 1689. ujra főpecsétőr lett. Állásáról azonban már 1690. mondott le s nem sokkal utóbb meghalt. Finom műveltségü s nagy tehetségü államférfiu volt, kinek jellemére azonban megbizhatatlansága és lelkiismeretlensége homályt borított.

2. Halifax Montagu Károly, gróf, Northumberland György gróf negyedik fia, angol költő és államférfiu, szül. 1661 ápr. 16., megh. 1715 máj. 19. Cambridgeben tanult Newton vezetése alatt. A politikai és fővárosi életbe Dorset gróf vezette be, ő ismertette meg az irói körökkel és ő szerzett H. számára helyet az alsóházban, hol H. a whigekhez csatlakozott s nagy szónoki tehtségével gyorsan vezérszerepre emelkedett. 1692. kincstári biztossá neveztetett s az ő befolyásának köszönhető an angol bank megalapítása (1694). Nemsokára III. Vilmos pézügyminiszterré tette és ebben az állásban helyreállította az állam hitelét s megszüntette az évi hiányt. 1697-ben a kincstár első lordjává s III. Vilmos távollétében az ügyek vezetésével megbizott kormánytanács egyik tagjává neveztetett ki. 1698. (a whigek bukásával) ő is letette hivatalát s 1700. mint H. báró a felsőházba lépett. 1701. az alsóház a whigek többi vezéreivel együtt őt is vád alá helezte, de a lordok háza felmentette. Anna királyné alatt Marlborough-hoz csatlakozott és ujra belépett a kormányba; nagyrésze volt az unió létrehozásában Anglia és Skócia között, valamint a hannoveri-ház trónörökösödésének biztosításában. I. György trónralépése után 1714. gróffá és a kincstár első biztosává neveztetett ki. Mint költő nem emelkedett a középszerüségen felül, de mint államférfiu és különösen mint pénzügyminiszter, korának legkiválóbb tehetségei közé tartozott.

3. Halifax Wood Károly, H. voscount, angol államférfiu, szül. 1800. dec. 20., megh. 1885 aug. 8-án. Wood báró legidősebb fia. Tanulmányait Oxfordban végezte, 26 éves korában a parlamentbe lépett s 1832. már mint kincstári titkár szerepelt. 1845-ben mint a kincstár kancellárja, belépett a Russel minisztériumába, de pénzügyi intézkedése sok támadásra adott alkalmat s népszerütlenné tette a whig-minisztériumot. Nevével a Palmerston alatt később alakult whig-minisztériumokban is gyakran találkozunk. 18865. a peer méltóságot, később a H. viscount cimet kapta. Jellemére vonatkozólag l. a Political portraits cimü munkát (London 1873, 254. l.) Saját műve: Sir Charles Wood"s administration of Indian affairs (London 1867).

Forrás: Pallas Nagylexikon



Maradjon online a Kislexikonnal Mobilon és Tableten is