Kisszótár


Magyar Magyar Angol Angol
Herbert... ----

Magyar Magyar Német Német
Herbert... ----

Címszavak véletlenül



Címszó:
Tartalom:

Herbert

1. Eduártd, lord H. fo Cherbury, angol filozofus, az u. n. deizmus megalapítója, szül. Eyton-on-Severnben, Walesban 1581., megh. 1648. Tanult Oxfordban, sokat utazot Franciaországban, Flandriában, Németországban, Svájcban, Olaszországban, kalandos életet élve. 1616. a francia udvarnál követ lett, 1625. Irland peerje, 1630. angol peer, Cherbury báró melléknévvel. Mikor a király s a parlament közt viszály tört ki, a parlament prátjára állt. Főműve: De veritate prout distinguitur a revelatione, a verosimili, a possibili et a falso (Páris 1624). Később mintegy folytatta ama művét ezekben: De causa errorum gione gentilium, errorumque apud eos causis 1645. H. a közös, természeti vallásigazságokat keresi s a következő öt tételt állapítja meg ilyeneknek: Egy legfőbb lény léte; e lény tiszteletének kötelessége; erény s jámborság az istentisztelet legfontosabb részei; megbánás követelése, ha ebben vétünk; a bün megtorlása, az erény jutalmazása ebben s a földöntuli életben isten jóságánál s igazságánal fogva. Mihthogy igy a vallást az észbből származtatja, rendszere vallási racionalizmusnak is nevezhető. Ő tőle származtatják magukat az angol deisták: Toland, Collins, Tindal stb. H. önéletrajzát kiadta ujra Lee (1886). V. ö. Rémusat, Lord of Cherbury (Páris 1874).

2. H. János Rogers, angol festő, szül. Maldonban (Exxex) 1810 jan. 23., megh. 1890. márc. 17. A londoni akadémián tanult s egyaránt hires volt mint genre- és arcképfestő. Főkép az udvari körök kedvelték. 1846. meghivták, hogy az akkor elkészült uj parlament belső ehlyiségeinek falára bibliai tárgyu képeket fessen. E festményei közül nevezetesek: a Sinai hegyről lejövő Mózes, Salamon itélete, Dániel az oroszlánbarlangban. 1846. H. az akadémia tagja lett.

3. H. Sidney lord, angol államférfi, szül Richmondban 1810 szept. 16., megh. Wilton várban 1861 aug. 2. Mint konzervativ kezdte pályáját s 1841-45. admiralitás titkára, azután hadügyminiszter lett. Az ilyen minőségben a miniszterelnökkel együtt a gabonavám eltörlése mellett működött s 1846., mikor a whigek jutottak uralomra, visszalépett s Goulburnnal és másokkal a Peelista prátot alakította. Mikor 1852. lord Aberdeeen vette át a kormányt, H. ujra hadügyminiszter lett s akkor az volt a feladata, hogy az Oroszország elleni hadjáratot készítse elő. Az angol hadseregnek krimi kudarca 1855. azonban az Aberdeen-minisztérium bikását idézte elő, de H. az erre következett Palmerston-kormány alatt is hivatalt vállalt sa koloniák titkára lett; hivatalát azonban néhány hónap mulva otthagyta, de 1859. Palmerston alatt ujra elvállalta a hadügyminiszterséget. 1861 jan. 10. Lord H. of Lea cimet kapott.

4. H., angol család, l. Pembroke.

Forrás: Pallas Nagylexikon



Maradjon online a Kislexikonnal Mobilon és Tableten is