Kisszótár


Magyar Magyar Angol Angol
mák poppy
mák poppy seeds...
makacs bull-headed...
makacs contrary
makacs crabby
makacs desperate
makacs dogged
makacs dour
makacs hardcore
makacs headstrong
makacs inflexible
makacs intractable...
makacs keep it to ...
makacs obdurate
makacs obstinate
makacs ornery
makacs pertinaciou...
makacs perverse
makacs pigheaded
makacs recalcitran...

Magyar Magyar Német Német
mák Mohn (r)
makacs & cs... stur
makacs & ko... hartnäckig
makacs & ön... starrköpfig...
makacsság &... Starrsinn (...
makk Eichel (e)
makkegészsé... kerngesund
makrancos &... widerspenst...
makulátlan makellos

Címszavak véletlenül



Címszó:
Tartalom:

Mák

(növ., Papaver L.), a róla nevezett családnak egy- vagy többnyári, kopasz vagy sertés, gyakran dresszinü, fehértejü füve, 26 faja (hazánkban 8), az óvilágnak mérsékelt és szubtropikus, Amerikának és Ausztráliának extratropikus vidékén terem. Levele váltakozó, többnyire karéjos v. szabdalt. Virága a szár v. ág tetején magános, kétlevelü kelyhe lefeslő, szirma 4, jókora nagy, himje sok; termése, a mákfej (codia), korsó- v. bunkóforma, tojásdad v. csaknem gömbölyded, belsejében 4-20 magsarjasztó léce van, a tetején a pajzsforma, nyeletlen bibe koronaképen díszlik, alatta többnyire likacsok támadnak, hogy rajtok a mák sok magva kiszóródhasson. A kerti mák (P. somnijerum L.) egynyáréltü, 1/2 - 1 1/2 m. magas, kopasz, deresszinü, levele kopasz, hosszas, az alsó szabdalt, nyeles, a felső szárölelő, nagyfogu vagy épszélü. A mákfej gömbölyü v. tojásdad, kopasz. Azt vélik, hogy a Hyeri-szigeteken, Korzikán, Cipruson és Peloponnezusban honos sertés mák (P. setigerum DC.) termesztésbeli fajtája. Majd a virágjam majd a magva kedvéért sokat termesztenek. Virága szine a fehértől a pirosig nagyon változik. Van fehérmagvu mák (var.album DC.) is. A nagyfejü és zárttermésü (P. officinale Gm.) fajtán kivül van likaccsal nyiló, valamivel kisebb mákfej is. Ezeknek a magva kékesfekete v. szürke. A mák mérges gazdasági és officinális növény. A mákszemet tésztás eledelhez használjuk (mákos patkó), de olajat (l. Mákolaj) is ütnek belőle, s mivel jó szárad, az olajfestők kedvelik. Keleten a mákfejet késsel meghasogatják, mire tej áramlik ki belőle. Ez a levegőn megkeményedik s áfiom, laudanum, meconium vagy opium néven egyike a legrégibb, leghathatósabb orvosságnak. A mohammedánok, mert nekik a bor tilos, izgató s részegítő tulajdonságánál fogva, mint felviditó és gondűző szert élvezik, de az egészségnek nagyon árt. Az éretlen és megszáritott mákfej is officinális. Tartalma 0,25% morfium, 0,15% narkotin, azért a gyermeknek adni, hogy jobban aludjon, egyáltalában nem tanácsos. Az érett mákfejben a morfium 2%-ra emelkedik. A fehér mag is officinális; tartalma körülbelül 50% kövér olaj, 12% protein, 23% pektinanyag, de narkotikus anyag nincs benne. A máknak akármelyik faja kertbe illik, leggyakoribb itt a pipacs (l. o.) meg a kerti mák; kár, hogy virága hamar lehull. Mindegyiknek nagyon változik a szine, gyakran teljesedik, a szirma sallangos is lesz. A török mák (P. orientale L.) kaukázusi, 1 m. magas, sertés szárán csak egy virága van, levele szárnyalt, mindkétfelől sertés. Tokja sima, kopasz. Virága lángszinü, a tövén gyakran barna keresztje van, átmérője 8-13. Nagy, csillogó és piros virágjáért kedvelt a P. bracteatum Lindl. Azsia É-i részéről. Ez valamint a török mák többnyári, magról vetve csak másodévre virit.

A mák mindenütt termelhető, ahol az őszi gabona megterem. Legjobb előveteménye trágyázott kapás, here, kevésbbé megfelelők a gabonafélék, utána igen jó helye van a búzának. A M. magja nagyon apró, azért a talajt alája jó porhanyóra kell elkészíteni. Legjobb munka őszi szántás, tavasszal boronálás vagy grubberolás. Istállótrágyát jobb az elővetemény alá adni; ha friss trágyába vetjük, ugy azt ősszel kell alászántani. Mesterséges trágyafélék közül a szuperfoszfát és a chilisalétrom jöhet figyelembe. Korai vetést kíván, lehetőleg már márciusban. Vetik szórva és sorba, az utóbbi eljárás jobb, a sortávol 30-40 cm. Vetőmagszükséglet 2-4 kg. A szórt vetést sekélyen kell aláboronálni. A vetés kikelte után kapálni kell, amint 4 levele van a M.-nak, meg kell egyezni, ugy hogy a növények 15-20 cm.-re legyenek egymástól. Ezenkivül még 1-2-szer megkapálják s azután feltöltik. Aratása jul. végén, aug. elején következik be. A nyilttoku M.-ot levágják s a fejek tartalmát a szántóföldön leterített ponyvára kirázzák. A zárttokut learatják, kévékben utóérni hagyják és azután kicsépelik. Termése kataszt. holdanként 3-6 q-ra tehető.

A mákon eddig csak kevés parazita ismeretes, s a tapasztalatok szerint ezek sem tesznek nagyobbmérvü kárt. A Peronospora arborescens De By. nevü gomba a száron és a leveleken halavány, később elszáradó foltokat okoz; a levelek alsó lapján fehéres, később sárgás szint öltő bevonat mutatkozik; ellene a bordeausi lével (l. o.) való permetezés ajánlható. A Dendryphium penicillatum Fr. nevü gomba a száron és a leveleken sötétbarna, majdnem fekete, egyre nagyobbodó foltokat okoz. Végül igen gyakori a mákfejeken az azek kormosságát okozó Cladosporium herbarum Link nevü gomba is.

Forrás: Pallas Nagylexikon



Maradjon online a Kislexikonnal Mobilon és Tableten is