Kisszótár


Magyar Magyar Angol Angol
Mémoire... ----

Magyar Magyar Német Német
Mémoire... ----

Címszavak véletlenül



Címszó:
Tartalom:

Mémoire

(franc., ejtsd: memoár) a. m. emlékirat, a történetirás egyik formája; történeti tények előadása, melyeket a szerző átélt, melyekben tevőleges vagy szenvedőleges részt vett, vagy amelyeket önkéntelenül megfigyelt s emlékezet okáért összefüggő előadásban följegyzett. Különbözik a krónikától abban, hogy a krónika mintegy személytelen előadás, mig a M.-ban a szerző áll az események központjában, s azt adja elő és azt mind előadja, ami rá nézve érdekkel bir; viszont különbözik a szintén személyes természetü naplótól abban, hogy kevésbbé intim, általánosabb érdekü, s az eseményeket nem töredékesen, följegyzésszerüleg adja, hanem csoportosítja, összefüggő elbeszélés alakjába önti, s általán a M. nem is napról napra készül, hanem rendszerint utólag, akár följegyzések alapján, akár emlékezetből, de aránylag rövidebb idő alatt. A M. tehát tökéletesebb forma mind a krónikánál, mind a naplónál, s jobban megközelíti a rendszeres tudományos történetirást. Attól mégis különbözik abban, hogy a történteket inkább csak ábrázolja, leirja a közlő előadás formájában, nem elemzi, s szempontja mindenesetre szubjektiv, bármily részrehajlatlan is. A tudományos történetirással szemben a M. tehát inkább forrás- (kútfő-) szerü mű. Sajátos elsőbbsége azonban a M.-nak éppen az alanyi szempontból eredő közvetlenség, mellyel olvasóját is mintegy az események szemtanujává teszi, továbbá az érzelmi elem, mely a történeti anyagba lelket önt, s a művészi alakításra és előadásra kész alkalmul kinálkozik. Másfelől azonban az előnyök könnyen ellenkezőre válnak, p. ha az iró elfogult, részrehajló, rosszhiszemü vagy korlátolt, megbizhatatlan. Ily esetekben a M.-nak mind művészi, mind kútfői értéke csorbát szenved. Adataira s itéleteire nézve mindig kritikát kell a M.-ral szemben gyakorolni; de legalább indirekt történeti értéke mindig van a M.-nak, ha másért nem, azért, amit akaratlanul mond az iró. Az emlékirat már a görög irodalomban művészi magaslatra emelkedett; első kiváló képviselője Xenophon (l. o.) Sokratesről irt emlékezéseivel. A rómaiaknál éppen a legkimagaslóbb államférfiu irta meg emlékiratait: Julius Caeser (l. o.) a gall háboruról és a polgárháboruról. A középkorból az olasz Marco Polo följegyzéseit említhetni. Az újkorban csaknem minden művelt nemzetnek gazdag M.-irodalma van.

Angliában különösen Erzsébet királynő uralkodása óta fejlődött a M.-irodalom; a forradalom korszakára vonatkozók fontosabbjait (Collect. des mém. relat. a la révol. d"Angleterre, 33 köt., Páris 1823 s köv.) Guizot összegyüjtve ki is adta. Azóta, egész korunkig, számosan irtak M.-okat, köztük kiváló államférfiak is, mint Walpole és Bolingbroke stb. - Franciaország irodalma mutatja fel a legkiválóbb M.-okat, melyek ott az irodalmi műfaj magaslatára emelkedtek. A régiebbek közül fontosak de Comines, Valois Margit, Sully, Rohan herceg, Saint-Simon és Richelieu emlékiratai, mig a következő kor M.-jai inkább az udvari botrányokat jegyzik fel. A forradalmat Lafayette, Necker, Mad. Staël, Mirabeau, Desmoulins stb. irták le; Napoleon korát számosan, köztük Beauharnais, Las Cases s a császárnak csaknem minden tábornoka följegyezte. Az újabb M.-irodalom kimagasló művelői Carnot, Broglie herceg, Chateaubriand, Guizot, Marmontel stb. - Németországban az első M.-okkal a reformáció korában (Götz v. Berlichingen, Hans von Schweinichen) találkozunk; aztán egész Nagy Frigyesig, kinek emlékiratai kora történetére nagyon fontosak, alig van érdemesebb e fajta munka. A XIX. sz.-ban ellenben több kiváló német államférfiu megirta kora nevezetesebb eseményeit; köztük: Jenő württembergi herceg, Varnhagen von Ense, Metternich, Gagern, II. Ernő szászkoburg-gothai herceg stb.

Magyar M.-irodalmunk már a XVI. sz.-ban megkezdődik, a többek közt Zay Ferenc M.-jával Landorfeirvár elveszéséről (1521) és Mindszenty Gábornak kedves közvetlenségü emlékiratával János király (Szapolyai) haláláról. A levelek, naplók, emlékiratok európaszerte növekvő divata a következő században még inkább terjed s főleg Erdély az, ahol sok M. keletkezik. Legnevezetesebbek: Szalárdi Jánosnak Siralmas krónikája, mely bonyolult mondatszerkezeteivel Liviust követi; Kemény János fejedelem önéletleirása és Bethlen Miklós kancellárnak emlékiratai, nemes egyszerüségökkel és meleg előadásukkal. Régibb M.-irodalmunk valóságos díszei azonban a XVIII. sz.-ból Cserei Mihály Erdélyi históriája, tele a magánélet és a kor számtalan jellemző vonásával, találó itéletekkel emberekről és dolgokról s őszinte kedélyességgel és erkölcsi komolysággal, továbbá Apor Péternek Metamorphosis Transysvaniae-ja (csak címe latin, szövege és szelleme magyar), melyet erkölcstörténeti tartalma kiválóan becsessé tesz; végül Mikes Kelemennek a Rákóczi-emigráció dolgairól irt Törökországi Levelei, kitünő tisztaságu nyelvével, a társalgó, hol kedélyes, hol humoros hang könnyüségével; fogékony szellem és érző lélek mély és változatos nyilvánulásai, művészi formában, tárgyi szempontból is rendkivül értékesek. Maga II. Rákóczi Ferenc is megirta emlékiratait francia, illetőleg latin nyelven (Mémoires sur les révolutions de Hongrie, Hága 1738, és principis Francisci R. Confessiones et aspirationes principis Christiani, kiadta a magyar tud. akadémia 1876.). Az újabb irodalomban Kazinczy F. nyitja meg az emlékirók sorát (Pályám emlékezete), tartalmi kiváló érdeke mellett az előadás nagy műgondjával. Irodalmi és társadalmi érdeküek Jósika Miklós, valamint a könnyebb előadásu Frankenburg Adolf Emlékiratai; számos emlékezést irt Jókai is, valamint Degré Alajos. A politikai viszonyokat is felölelik Mészáros Lázárnak, a szabadságharc hadügyminiszterének igen becses Önéletrajza és a szabadságharcról irt Emlékiratai; továbbá Pulszky Ferencnek Életem és korom c. eleven tollal irt szellemes M.-jai. Félig M., félig történet Horváth Mihálynak a Függetlenségi harc története; s félig M., félig okiratgyüjtemény Kossuth Lajos nagy műve: Irataim az emigrációból. V. ö. az illető irókról szóló cikkeket és a Magyar irodalom cikket.

Forrás: Pallas Nagylexikon



Maradjon online a Kislexikonnal Mobilon és Tableten is