Nagy-Magyarország
a régi Baskiria, Baskardia (l. o.), Bascart v. Bastarc, még
a XIII. sz.-ban is; igy 1235. Julian barátnál, Ascellinus és Benedek
domokosrendi barátnál; Rubruk Pascatirnak, Kézai, szintén a XIII. sz.-ban,
Barlaciának irja. A IX. sz. végén mintegy 120 000 km2 területen az
Ural Dny-i részén nagyjából az Ural felső folyásának s a Bjelajának jobb- és a
Csuszovája s a Káma baloldalán terült el. Az első arab utazók az Ural alsó
folyásánál, tehát a pusztaságon említik. Ahmed ben Fozlan látogatása (925)
idejében már a baskirok laktak ottan, mivel a magyarok, kik 558 táján Jugriából
költöztek oda, még a VIII. sz. végén kivándoroltak. A két nép huzamos ideig
lakott egymás mellett, de őket az etnikai rokonság mellett sem lehet
összetéveszteni. Mátyás király, ki a N.-iakról orosz kereskedőktől értesült,
még fölkeresésökre gondolt; de azóta csak újabban foglalkozott velök némileg a
magyar tudomány.
Forrás: Pallas Nagylexikon
Maradjon online a Kislexikonnal Mobilon és Tableten is
|