Kisszótár


Magyar Magyar Angol Angol
Nátriumhidr... ----

Magyar Magyar Német Német
Nátriumhidr... ----

Címszavak véletlenül



Címszó:
Tartalom:

Nátriumhidroxid

(nátronlúg, marónátron, marószóda), NaOH. Képződik olyankor, ha a nátrium a vizre hat. Többféle módon készülhet; gyári előállítása nátriumkarbonátból ugy történik, hogy e sót vizben oldják és forralás közben ez oldathoz oltott meszet addig kevernek, míg a leszűrt folyadék sósavval elegyítve többé már nem pezseg. Ilyenkor cserebomlás révén oldhatatlan kalciumkarbonát és oldható N. keletkezik. A forró folyadékot nagyobb palackba öntik és a kalciumkarbonát meg a fölös kalciumhidroxid leülepedése után a tiszta folyadékot lefejtik. E maró folyadék a N. vizes oldata és közönségesen nátronlúgnak nevezik. A lúgot eleintén vas üstben besűrítik, de mikor már annyira tömény lett, hogy a vasat is megtámadja, ezüst csészébe átöntik és ott addig hevítik, míg vizgőz többé nem távozik. A megolvadt tüzes N. a kihüléskor kristályos tömeggé mered meg. A kereskedésben darabokban vagy rudacskákban fordul elő. Az előállításnál különösen arra kell ügyelni, hogy az egész művelet alatt a N. levegővel lehetőleg ne érintkezzék, mert a N. a levegőből mohón szí szénoxidot és igy esetleg sok nátriumkarbonáttal lesz szennyezve. Igen nagy mennyiségü, de kevésbé tiszta N. (u. n. szappankő) készül a Leblanc-féle szódagyártásnál a szóda kikristályosítása után visszamaradt u. n. anyalúgból.

A tiszta, vizmentes N. fehér kristályos test, amelynek fs. 2,13. Vörös izzáson szintelen, sűrü folyadékká olvad meg. A levegőn könnyen szétfolyik és vizben igen könnyen (0,47 sr.-ben) oldódik, ugyszintén borszeszeben is. Vizet és széndioxidot igen mohón szí magába, ezért jól zárt edényben tartható el. A N. vizes oldatának (nátronlúg) fs.-a annál nagyobb, minél több N.-ot tartalmaz feloldva, ami a következő táblázatból is kitünik:

% NaOH

fajsúly

%NaOH

fajsúly

1

1,012

30

1,332

5

1,059

40

1,437

10

1,115

50

1,540

20

1,225

60

1,643

A nátronlúgnak vagy a szilárd N.-nak tiszta N. tartalma normálsavval (sósav, kénsav stb.) való megtitrálás útján határozhatjuk meg. A N., ugyszintén ennek oldata nagyon maró és mérges, oldata a bőrt sikamlóssá teszi, mivel a bőr epidermisét feloldja; igen híg oldata is erősen lúgos kémhatásu. A savakat igen könnyen telíti, amikor a megfelelő nátriumsók képződnek. A zsírokat és olajokat elszappanosítja, ezért főleg a szappangyártásnál használják, de ezenkivül igen sok kémiai műveletben is alkalmazzák. A magyar gyógyszerkönyvben 32%-os (fs. 1,35) oldata hivatalos.

Forrás: Pallas Nagylexikon



Maradjon online a Kislexikonnal Mobilon és Tableten is