Sas-rendek
Vörössas-rend, Porosz rendjel, melyet 1705 nov. 17-én. György
Vilmos brandenburg-bayreuthi örökös herceg alapított. A rend többszörös
ujjáalakítás és szervezés után 1792 jun. 12. óta porosz királyi érdemrend. 1810
jan. 118. óta három, 1830 jan. 18. óta négyosztályu. Jelvénye széles végü fehér
zománcos (a IV. osztálynál tompa ezüstös) kereszt, arany széllel. Középpaizsa
kerek, fehér arany széllel, előlapján a brandenburgi vörös sas. A nagy kereszt
épp ilyen, csak nyolcágu, arany középpaizsának előlapján I. Vilmos király
monogrammja, körülötte aranyszegélyü sötétkék gyűrüben «Sincere et constanter»
jelmondat. Hátlapja egészen arany, rajta 1861 okt. 18. felirat. Ugyanekkor a
nagykeresztesek részére egy nyaklánc is alapíttatott. 1892 jun. 12. óta a
rendjelvény koronával ékítve is adományoztatik. A rend szalagja fehér, két
naracsszinü négy fehér szélcsíkkal, a nagy kereszteseké narancsszinü négy fehér
szélcsíkkal. Rangra nézve a vörössas-rend a porosz királyi koronarenddel
egyenrangu.
Forrás: Pallas Nagylexikon
Maradjon online a Kislexikonnal Mobilon és Tableten is
|