Sói bánság
az ozorai bánság és a Drina közt feküdt (l. Soli). A magyar
királyok a S.-ot mindig megkülönböztették Boszniától s azt külön közigazgatási
területnek tekintették. II. András király Ugron kalocsai érseknek Boszniát, Sót
és Ozorát egyszerre adományozta s az érseket ebben 1225. III. Honorius pápa is
megerősítette. 1244. IV. Béla megengedte a boszniai püspöknek, hogy a
patarénusok megfékezésére ebben a «zsupánság»-ban is tizedet szedhessen. A
XIII. sz.-ban a S.-nak külön bánjai voltak. Utóbb Kotromanovics István bán,
Boszniának hűbéres fejedelme, 1326. magát egyúttal Ozora, Só és több más hely
urának nevezte. Ostoja király 1422-35. Bosznia Ozora, Só stb. királyának
hivatta, sőt 1459. Sót maga Mátyás király is Bosznia tartományai közé sorolta.
A bánok közül különösebben ismeretes Henrik 1272-73. és Ernei 1273. A XIV.
sz.-ban S.-ot már nem említenek.
Forrás: Pallas Nagylexikon
Maradjon online a Kislexikonnal Mobilon és Tableten is
|