Szárazéri társulat
alakult 1872. oly célból, hogy a Szárazeret, melynek medre
lapos, folyása rendetlen s a felgyülő eső- és vadvizek levezetésére elégtelen
volt, szabályozza. Azonban 1874. feloszlott, mielőtt munkálatait megkezdhette
volna. 1882. újra alakult; 1888-ban önkormányzati jogát felfüggesztették és
ügyeinek vezetésére miniszteri biztost neveztek ki, kinek felügyelete alatt
1891. a munkálatok elkészültek. Fő csatornái: a felső csatorna, mely Pécskánál
és az als, mely Apátfalvánál vezet a Marosba; amaz a Felső-, ez az
Alsó-Szárazér vizeit vezeti le. Különben a Szárazér vizjárását az 1889-ben
létesült mezőhegyesi élővizcsatorna is megváltoztatta, amennyiben e csatorna
útján a Szárazér egy részébe a Marosból élővizet bocsáthatni és a fölösleges
vizet Nagy-Laknál ismét a Marosba vezethetni. A társulat árterülete 78,533 m.
hold, csatornáinak hossza 197,600 fm., töltéseinek hossza 33,530 fm. Műtárgyai:
18 zsilip, egy szivattyu és egy szifon. 1895-ig befektetett építési tőkéje
660,000 frt. Székhelye Makó.
Forrás: Pallas Nagylexikon
Maradjon online a Kislexikonnal Mobilon és Tableten is
|