Kisszótár


Magyar Magyar Angol Angol
Szenegambia... ----

Magyar Magyar Német Német
Szenegambia... ----

Címszavak véletlenül



Címszó:
Tartalom:

Szenegambia

(Szenegál), francia gyarmat Ny.-Afrikában, az Atlanti-oceántól a Bakelig érő Szenegál és Portugál-Guinea közt, 150,000 km2 területtel és több mint egy millió lak. Azelőtt Sz.-nak nevezték a franciák összes Ny.-afrikai birtokait, amelyek a Szenegál, a Niger felső folyása s Sierra Leone közt terültek el. Egy 1892-iki rendelet a régi Sz.-t három részre osztotta: a szorosabb értelemben vett Sz. (a fenti határok közt), a francia Szudán (l. o.) és Rivieres du Sud. A mostani Sz. nagyobbára terméketlen laterit vagy mocsáros. Az éghajlat forró és nagyon egészségtelen. Az évi középhőmérséklet 23,7°. A növényzet tropikus, Baobab, deleb- és olajpálma, akác- és gummifák alotják az erdőket. A házi állatok: szarvasmarha, öszvér és juh. A lakosok négerek, berberek, arabok és ezek keverékei. A legjelentékenyebb törzsek a dsoloffok Kajor és Baolban, a szerek Szalunban, a muzulmán tukulőrök a Szenegál partjain. Fővárosa Saint-Louis (l. o.), az egyedüli kikötője Dakar. A forgalmi áruk kevésbé a saját termékek, mint inkbb a jóval dúsabb francia Szudán termékei, amelyeket a Kayesig hajózható Szenegálon hoznak le Saint-Lousba, és innen vasúton Dakarba. 1893. a bevitel volt 13.866,000, a kivitel 17.985,000 frank; ennek fő cikkei: a földi mogyoró, gummi, kaucsuk, pálma-mag és olaj, állati bőrök és szaru, végül arany; a bevitelé: dohány, gyöngyök és pamutszövetek. A kormány élén egy főkormányzó áll a conseil coloniállal (a magasabb tisztviselők és notable-ok); a költségvetés megállapításában befolyást gyakorol a conseil général is, amelynek 16 tagját fehérek és feketék választják. 1895. a budget 3,9 millió frank, a mihez még Franciaország hozzáfizet 5,9 milliót. A védlemi erő 2508 főből áll, akik közt 66 tiszt.

A Rivieres du Sud, amely azelőtt Sz.-nak volt része, de 1892. külön közigazgatást, 1893. pedig Francia-Guinea nevet nyert, az Atlanti-oceán, Futa-Djalon és Sierra Leone közt fekszik, (1893) 47,500 lak. A folyamtorkolatok által szaggatott partok a kontinens belseje felé csakhamar hegyes vidékké alakulnak, amelyből a Komponi, Rio Nunez vagy Kakundi (hajózható Bokeig), Pongo, Dembia és Mellakori csaknem egyközösen egymással folynak a tenger felé. Az éghajlat nagyon egészségtelen. Az évi középhőmérséklet 27,2°. A talaj nagyon termékeny; a fő termékek: olajpálma, koladió a Mellakori partjain, kávé a Rio Nunez és Pongo mellett, gummifa és kaucsukinda a különféle erdőkben. A lakosság a fföldmívelő bagákból és a gyarmat belsejében a civilizáltabb mohammedánus szuszukból áll. A kormányzó székhelye Konakri Tombo szigetén. A jelentékeny kereskedelem fő kiviteli cikkei: földi mogyoró, kávé és kaucsuk. Francia-Guineával adminisztrativ célokból egyesítve vannak az Arany-parton levő birtokaik is (nagy-Basszam, Asszinie, Nagy-lahu és Jackeville). Szenegálban a bevitel 1893-ban 18, a kivitel 12,8 millió frank volt.

Történelem. Az első francia kereskedelmi ügynökségeket a Szenegál torkolatánál és annak közelében 1626 körül alapították. Az 1679-iki nymwegeni békében a franciák a hollandusoktól megkapták Goréet, Rufisqueet, Portudalt és Joalt, 1696. pedig az egész partvidéket a Blanco-fok és a Szenegál között. 1847. a benszülöttek Omar nevü fejedelmük vezérlete alatt elkezdték fenyegetni a francia birtokokat. A franciák Faidherbe generális vezérlete alatt több hadjáratban Omart legyőzték és 1860. arra birták, hogy Dimar, Toro, Futa, Bondo és Bambuk nevü vidékek fölött az idegen fenhatóságot elismerje. Desbordes ezredes 1880. Bafulabát, 1881-ben Kitát és 1882. Kundut szállotta meg. Ekkor a franciák már Timbuktu birtokára is vágytak; előrenyomultak tehát a Niger folyóig, legyőzték Szamorit, 1891. Archibald ezredes elfoglalta Kaartát és 1893. Masszinát, végre 1894. Bonnier ezredesnek sikerült timbuktu városát is megszállania és a közeli ellenséges néptörzseket meghódolásra birnia. Miként É. és K. felé, ugy D-i irányban is mindig tovább terjeszkedett a francia hatalom. Combes ezredes 1884-85. elfoglalta a felső Bakhoi mellett Birgót és azután a felső Niger mellett Burét és ezzel az eddig azon a vidéken mindenható Almami Szamorit D-nak szorította, 1887. pedig békekötésre kényszerítette. De midőn a béke pontjait folytonosan meg-megszegte, újabb hadjáratot intéztek ellene. 1892. Humbert ezredes kiszorította Bisszanduguból, Szanankoróból és Keruanéból, 1893. pedig utolsó csapatait Faranánál és Erimankanónál (Sierra Leone határán) szétszórta és Szamorit földönfutóvá tette. 1895 jun. egységes kormányt szerveztek francia Nyugat-Afrikában a politikai és a katonai műveletekre nézve, melynek hatásköre kiterjed Szenegálra, francia Szudánra, francia Guineára és Elefántcsont-partokra.

Forrás: Pallas Nagylexikon



Maradjon online a Kislexikonnal Mobilon és Tableten is