Kisszótár


Magyar Magyar Angol Angol
teleméter telemeter

Magyar Magyar Német Német
Teleméter... ----

Címszavak véletlenül



Címszó:
Tartalom:

Teleméter

mérőeszköz

diasztiméter (a. m. távmérő), oly műszer, melynek segélyével valamely pontnak (P) a távmérő álláspontjától (M) való távolságát közvetett, a közvetlen mérésnél ugyan többnyire kevésbé pontosabb, de gyorsabb és kényelmesebb módon határozhatjuk meg. A T.-ek működéséről legegyszerűbben úgy alkothatunk fogalmat, ha elképzelünk egy hosszúkás, többnyire derékszögű vagy egyenszárú, egy szóval meghatározott alakú háromszöget, melyeknek PM magassága a meghatározandó távolság. A különböző rendszerű T.-ek szerint, hol M-nél (első eset), hol pedig P-nél (második eset) fekszik az "a" hegyes szöggel (ún. parallaktikus szög) szemben fekvő "a" oldal, melyet röviden alapnak (bázis) fogunk nevezni. A PM távolság, illetőleg a háromszög magasságának meghatározása tüstént lehetővé válik, mihelyt az ismeretes alakú háromszög "a" szöge és "a" alapja ismeretes. E szempontból is a T.-eket két osztályába sorozhatjuk, a szerint, hogy a szükséges két adat közül melyik az állandó nagyságú, s melyik a távolsággal változó? A T.-ek feladata most már a két szükséges adat közül a változót meghatározni. A meghatározás történhetik közvetlen v. közvetett úton. A szerint, amint katonai v. mérnöki célokra készültek, hadi v. geodéziai T.-knek nevezzük.

A legrégibb ismeretes T. Peuerbach György csillagász (1423-61) geometriai quadratuma, mely egy két öl oldalhosszúságú négyzet és egy függő segélyével határozta meg a távolsággal változó a (ún. parallaktikus) szöget. Pacecco ob Ucedos gróf 1767 táján szerkesztett egy T.-t, mely az eddig talán legjobb rendszerű hadi T.-ek tipikus alakját képviseli. Lényege egy vízszintes bázisra erősített két távcső, melyek egymástól való távola egy derékszögű háromszög alapja (a), s melyek egyikének irányvonala állandóan merőleges a bázisra, a másik pedig egy vertikális tengely körül forgatható; megfelelő irányzásokkal ily elrendezés mellett könnyen nyerhetjük az a parallaktikus szöget. Pacecco T.-jét újabb időben Roskievic, Hermann és Kürten, majd Cerebotani tökéletesítették. Az ily szerkezetek pontatlanságának fő oka, hogy a bázis a megmérendő távolsághoz képest igen rövid. Ezen javítandó, újabban hadi hajókon bázisul Gurlt a hajó hosszát, hadi kikötőkben pedig Teichmann az erődítéseken valamely ismeretes nagyobb hosszat ajánl. A mérnöki célokra egyedül alkalmasak az u. n. irányszálas T.-távcsövek. Különösen elterjedt használatnak örvendenek a Porro-féle anallatikus T. és Reichenbach T.-je. Lényegük a távcsövük diafragmáján elhelyezett két vízszintes irányszál (l. Szálkereszt). Érdekes megoldás Stampfer távmérésre berendezett szintéző műszerének ún. mikrométer-csavara, mely műszer, azonban mint T. a gyakorlatban nem igen szerepelt. Különösen említésre méltó Kruspér István műegyetemi tanárnak Fraunhofer heliométere mintájára készült ún. objektív mikrométeres T.-je.

T.-nek nevezik még azt a műszert, mellyel a manométernek vagy a vízmagasságmérőnek állását elektromos úton átviszik egy távolabb levő óraszerkezet mutatójára.

Forrás: Pallas Nagylexikon



Maradjon online a Kislexikonnal Mobilon és Tableten is